Volt már valaha olyan érzésed, hogy követnek téged? Érezted, hogy elborít a félelem, az aggódás és csak nehezen tudsz lenyugodni?
Nyílván most nem a paranoiára gondolok, mint betegségre. Dehogyis! Igazi helyzetekre, amik tényleg megtörténtek. Nőként elég borzalmas érzés lehet mindezt átélni.
Sajnos ez egy valós veszély és bárki az áldozatává válhat egy ilyen jelenségnek.
Tudni szeretnéd mit tegyél ilyen helyzetben?
16 pontban segítünk neked tisztázni a legjobb megoldásokat, amiket tehetsz, ha úgy érzed, hogy követnek téged az utcán.
Fontos!
Ez a lista csak olyan tudást ad, ami csak az esélyeidet növeli meg. Egy valós támadás esete már teljesen más történet.

1. Először is NE PÁNIKOLJ!
Ha pánikolsz, az nem segít. Elborítja az elmét és nem tudsz tisztán gondolkodni. A legfontosabb, hogy mindvégig maradj tudatos és őrizd meg a hidegvéred. Így fogod tudni jól felmérni a helyzetet.

2. Legyél állandóan éber!
A legrosszabb, ha ignorálod az egész helyzetet és nem figyelsz. Tedd el a telefont, vedd ki a fülhallgatót a füledből és legyél mindig tudatos. Figyeld a környezeted a lehető legjobban.

3. Győződj meg arról, hogy tényleg követnek-e.
Sok esetben alaptalan a félelem, de ismerjük a mondást. Ugye? Jobb félni, mint megijjedni. Nézz magad körül legalább fél percenként és mérd fel a helyzetet.
Tipp: Lassan állj le, vagy lassíts. Tegyél úgy, mintha keresnél valamit a zsebedben, vagy a táskádban. Eközben próbálj megjegyezni minden fontos infót a kinézetéről: ruházat, magasság, cipő, stb.
Ha megbizonyosodtál arról, hogy követnek téged, akkor ideje leráznod őt.

4. Először tégy úgy, mintha nem tudnál róla miközben figyeled őt.
Próbáld használni az ablakokat, fényes felületeket, vagy bármit, ami tükröződik, hogy figyelhesd őt. Nagyon jók erre például az autók visszapillantó tükrei.

5. Menj át az utca túloldalára.
Ezzel megnehezíted a dolgát. Ha szerencséd van, pirosat kap és nem fog tudni tovább követni. Ha ez nem működik, menj át többször más utcákba is, folyton változtass irányt. Próbálj annyira kiszámíthatatlan lenni, amennyire csak tudsz. Fontos, hogy mindig nyílt és forgalmas helyeket válassz, ahol sok ember van. Betérhetsz egy nagy üzletbe, meglátogathatsz valakit, vagy ihatsz valahol egy kávét.
Ne használd azt az útvonalat, amit a hazaúton szoktál használni. NE MENJ HAZA!

6. Fordulj meg és nézz szembe azzal, aki követ.
Ha eddig semmi sem segített, akkor ne félj szembenézni vele. De ne bámuld sokáig. Ezzel felfeded előtte, hogy tisztában vagy azzal, hogy a nyomodban van.

7. Hívj fel egy családtagod, vagy egy barátod.
Ha meggyőződtél arról, hogy nem tudsz megszabadulni tőle, hívj fel egy családtagodat, barátodat, vagy egy olyan ismerőst, aki közel áll hozzád. Mond el neki, hogy valaki követ és hogy félsz. Tartsd meg mindvégig a kapcsolatot vele addig, amíg azt érzed, hogy a veszély elmúlt. Esetleg megmondhatod neki, hogy találkozzatok egy publikus helyen.

8. Vagy hívd a rendőröket.
Ha egy elhagyatottabb helyen vagy, ahol nincs senki sem a környezetedben, veszélyben érzed magad és nem tudsz senkit sem felhívni, hívd a rendőrséget.
0264/955, vagy 112
Mondd el, hogy követnek téged és hogy aggódsz az életed miatt. Mondj el minden lehetséges információt a hollétedről és a követőd hollétéről. Aztán kövess minden instrukciót, amit a vonal másik végén mondanak.

9. Fuss el!
Szégyen a futás, de hasznos – tartja a közmondás. Ezzel viszont akár a saját életed is megmentheted. Semmi esetre se menj sikátorokba, szűkebb utcákba, ahol csak két kijárat lehetséges. Próbálj nyíltabb terepre menni oda, ahol sok ember van. A tömegben sokkal nagyobb az esélye, hogy elveszít téged. Hidd el, nem fogja megkockáztatni, hogy emberek előtt bántson, vagy kiraboljon téged.
Esetleg menj be valamilyen közeli közintézménybe, a rendőrséghez, vagy a korházba.
Arra külön figyelj, hogy ne a hazafelévezető úton menj. Addig ne menj haza, amíg 100%-ban biztos nem vagy, hogy már nem követnek.

10. Változtasd meg a kinézeted.
Miután elvegyültél a tömegben, vegyél fel egy napszemüveget, sapkát, felsőt, vagy bármi mást.

11. Szállj be egy taxiba.
Ezzel a módszerrel rázhatod le a legjobban a követődet. Kivéve, ha egy filmben vagy.

12. Kérhetsz segítséget másoktól.
Megkérhetsz szimpatikusabb embereket, hogy segítsenek neked. Akár rá is mutathatsz a követődre. Adj róla egy leírást és kérd meg őket, hogy sétáljatok együtt egy darabig, amíg egy biztonságosabb helyre kerülsz. Ez persze nem minden esetben működik, de többször bejön. Ha látják rajtad, hogy zaklatott vagy, segíteni fognak.

13. Kiabálj olyan hangosan, ahogy csak tudsz.
Ha már nagyon közel van és azt érzed, hogy semmi nem segített, csinálj minél nagyobb zajt. Kiabálj segítségért, vagy mondd azt: „Tűz van!”. A legtöbb támadó elmenekül, vagy abba hagyja a követésed, ha felhívod magadra a figyelmet.

14. Ha elkapott, őrizd meg a hidegvéred.
Pff! Könnyű mondani. Mégis így van a legnagyobb esélyed, hogy egészségesen kerülj ki a veszélyből.

15. Ha fegyvere van, legyél együttműködő.
Ha láthatóan valamilyen fegyverrel támadt rád, hallgasd meg, ne beszélj és kövesd az utasításait. Az együttműködésed csökkenti annak az esélyét, hogy ártani fog neked. Hezitálás nélkül add oda a nálad lévő értékeidet.
Ne próbáld kikapni, vagy kifeszíteni a kezéből a fegyvert, mert nem fogod sérülés mentesen megúszni! Ne játsz az életeddel!

16. Védd meg magad!
Ha sarokba szorít és úgy véled nincs nála fegyver, akkor védd meg magad!
A következő pontokban mutatunk pár hatékony támadási módszert, amit használhatsz ilyen esetekben.
Ilyen támadásokat használhatsz





Nálad lévő fegyverek, amiket használhatsz
Kulcsok
Így soha!

Ez a rossz példa. Több sebbőr is vérzik a dolog:
- Nem kérheted meg a támadódat, hogy megvárjon már addig, amíg az ujjaid közzé illeszted a kulcsokat.
- Túl nagy sérülés veszély. Összevághatod, vagy akár össze is töheted az ujjaidat használat közben.
Így lehet.

Ez így jó!
Nem sérül meg a kezed, gyorsabb a pozíciófelvétele és jól tudsz vele bökni. A kulcskarikák és a többi kulcs mehet a markodba és nem fogsz megsérülni. Vagy akár súlytóeszközként is használhatod. Csapj rá a fejére. Hidd el, hasásos lesz.
Bármilyen írószer
Ezt szinte bárhogy tarthatod. Könnyű elővenni és használni. Nem kell nagyot ütni, vagy bökni, hogy sérülést tudj okozni a támadódnak.



De ott van még:
- táska: amivel távolról lehet súlytani is, de védekezésre is nagyon jó,
- nadrágszíj: bár elég körülményes előszedni, a csatjával fájdalmas az ütés,
- telefon (tokban): Inkább közelharcra jó, a szélével üss az arcra,
- esernyő: jó tuds szúrni vele,
- öngyújtó: az ökölben tartva megkeményíti a kezed, de sérülésveszélyes, ezért inkább a végével üss…
Szinte bármi jó, ami a kezedügyébe kerül. Arra figyelj, hogy ne magadat sértsd meg ezekkel az eszközökkel. Legyél óvatos és használd őket tudatosan.
Fontos!
Ahogy alkalom nyílik rá, ne habozz elmenekülni a helyszínről, lehetőleg minél messzebb. Szaladj be egy forgalmas utcába, vagy helyiségbe, hívj fel valakit, de még mindig NE MENJ HAZA. Előbb legyéb biztos abban, hogy leráztad őt.
Ha átéltél már hasonló helyzetet, vagy ha meg akarod előzni a bajt, akkor most RAJTAD A SOR!
Csatlakozz az önvédelmi képzéshez
és tanulj olyan önvédelmi technikákat, amiket szügség esetén bárhol, bármikor felhasználhatsz. Nem kell erősnek, vagy hajlékonynak lenned.
Egy pozitív közösség vár rád, ahol élvezet lesz a gyakorlás.
Csak annyit kell tenned hogy:
- adj ennek egy esélyt,
- klikkelj az oldalunkra (feljebb) és jelentkezz az önvédelmi képzésünkre,
- miután jelentkeztél, figyeld az e-mailjeidet, mert más fontos információk is várnak rád,
- oszd meg ezt az infót az ismerőseiddel is,
- gyere el és érezd jól magad a velünk.